GOBLİN SLAYER l İNCELEME

Yazar: MeiZahard
Görsel: Tsuna

GOBLİN SLAYER/GOBLİN KATİLİ

Goblin Katili, bu haftasonu sonbahar sezonunun en çok beklenen animelerinden biri olarak ön gösterim yapıyor ve şimdiden Hit Light novelleri ve mangası için büyük bir kitleye sahip. Başlık, sadece goblinleri yok ederek iş yapan bir maceracının hikayesinin ön gösterimi hakkında biraz gizem bırakıyor. Bu nedenle, Goblin Katili olarak bilinir. Başlık, Cow Girl, Priestess, ve Dwarf Shaman gibi isimlere sahip karakterlerle dolu bir anime için çok tuhaf değil. Kalabalık fantezi pazarında, Goblin Katili’nin hikayesi katıksız vahşeti ile isim yaptı .Hemen hemen her yerde bulunan uygar ırklar için tehditlerden birini temsil eden goblinlerle, karanlıkların güçlerinin maceracılar tarafından zar zor geri püskürtüldüğü bir dünyayı betimleyen bu anime, korkaklara göre olmayacaktır. Bu sayede, Goblin Katili’nin, birkaç açıdan Marvel’ın Punisher’ını hatırlatan karanlık çekiciliğini görebiliriz. Her ne kadar iblislere karşı büyük savaşlar fazla olsa da, bazı insanlar bataklığa karşı ilerlemeli ve kent dışı yerleşimlerin ısrarlı goblin tehdidi tarafından istila edilmediğinden emin olmalıdır.

Bu karşılaşma düşmanlarla başlar. Yenilmezler gibi grupların şehir yıkıcı güçlere sahip oldukları ve küresel bir tehdit oluşturmadıkları sürece düşmanlar ile nadiren uğraştıkları zaman, savunmacılar gibi küçük zamanların kahramanları şehrin sokaklarına yapışırlar ve organize suç gibi daha sıradan kötü adamları alırlar. Goblinler, bu dünyada insan bir çocuktan daha fazla güce sahip olmayan, aynı zamanda sert, inatçı ve daima gruplar halinde hareket eden mükemmel paralellerdir. Uzman maceracılar, küçük ödüllerinden dolayı goblinleri yok etme başvurularını görmezden gelirken, hazırlıksız amatörler mağaralarında korkunç bir sonla karşılaşıyor.


Kötülerle ve ejderhalarla savaşarak macera rütbeleri yükselen grup üyeleri kadar deneyime sahipken Goblin Katili, avını avlamak için durmadan çalışır. Goblin Katili’nin geçmişi Punisher’dan farklı değildir. Goblinlerin elinde büyük bir kişisel trajedi yaşamış, intikam için yemin etmiştir. O, onların elindeki sonun büyük bir canavar ya da düzlemler arası varlığındakinden çok daha kötü bir kader olabileceğini herkesten daha iyi bilir. Goblinler merhametten yoksundur ve düşmanlarını kullanmaya meyillidir. Bu yüzden Goblin Katili, merhametten tamamen yoksun olan goblinlere düşman olmuştur. Kötü yaratıkların tüm ırklarına karşı intikam arayışında olan Goblin Katili’nin cesur çekiciliğini, özellikle kavga etme tarzını gördüğünüzde anlamak kolaydır. Onun sıradan ekipmanı, sadece en düşük ödeme yapan işleri almaktan kaynaklanan mali sıkıntının sonucu olarak seçilmiştir. Goblin öldürmek, temel silahların amaçlarına daha iyi hizmet ettiği vahşi bir görevdir, zira kabza kanla çok ıslanınca sık sık onu bırakması ve ne uygunsa tutması gerektiği için.

Süper güçleri, büyüleri ya da büyü techizatları olmamakla birlikte Goblin Avcısı’nın ustalığı sıradan ekipmanlara güvenmek ve sosyopatik takıntısının doğuşuna dayanır. Bir kitle olarak biz, düşmanlarını topluca yok etmek için en yaygın ekipman ve büyülere kullanmasını zekice bulduk. Priestess’nin mucizeleri toplayabildiği yerde, High Elf Archer doğaüstü duyulara ve reflekslere sahip ve Lirazd Priest’i iskeletleri çağırabilir, Goblin Avcısı dövüşün en temel pratiklikleri için büyülü silahlardan bile vazgeçen bir savaşçıdır. Bir grupta çalışırken, maksimum etkide müttefiklerinin yeteneklerini seçilen düşmana nasıl kullanacağını bilir. Goblin Katili tarafından yapılan iç savaşların memnuniyetinden sonra, son beraberlik en önemli şey olabilir. Herhangi bir karanlık ayarın gerçek gücü, sunduğu dehşetlere karşı bir iç gözlem hissidir. Hikaye, Goblin Katili’nin görevinin onu öldürdüğü şeylerin aksine bir canavar haline getirip getirmediğini düşünmek için geri adım atıyor. Goblinlere karşı alınmış savaşta şartlar tamamen daha önce karşılaştıkları durumlara benziyordu. Basit metaryallerle çalışılmış ve tamamlanmış eksiksiz moral, Goblin Avcısı’nın müttefikleri sıklıkla huzursuzluklarıyla terk etti hemde çok korkunç planlar teklif ederek ve o mekanik olarak kendi payına düşen planı taşıyordu.Başarısını, tıpkı bir goblin gibi düşünebilme yeteneğine borçludur; bu, başkalarına, insanlığa temsil ettikleri aynı tehdidi goblinlere karşı yapıp yapamayacağını merak ettirir.
Goblin Katili acımasızdır. Şaşılacak derecede zekidir. Her karakterin hayatı bir trajediden etkilenmişti  ama bu dünyada bile Goblin Katili uç bir değerdir. Ön gösteriminde kendini ortaya koyan nadir bir karanlık fantezidir. Diğer fanteziler fantastik sihir ve kahramanlığa odaklanırken, Goblin Katili asla alt kattan ayrılmaz. Daha iyimser hikayeler, aynı dünyada yükseklerde yaşamaktaysa bile, gerçeklik aşağıdakiler için çok daha kasvetlidir. Tıpkı Punisher’ın, uyuşturucu ve çete şiddetinin kurbanlarına tanıklık eden gecekondulardaki yaşamın acımasız gerçekliğiyle yüzleşmesi gibi Goblin Avcısı, egemen sınıfın nadiren bir bakış attığı uygarlıktan uzak yaşamanın korkusunu ve hatta en sıradan tehdidin bile varoluşsal bir tehdit haline gelebileceğini mi gösteriyor?

Bir cevap yazın


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/anivizyo/public_html/wp-includes/functions.php on line 4609