Kyoto Animasyon Binasında Yangın Çıktı

Japonya’nın Kyoto kentinde Kyoto Animasyon stüdyosunda kundaklama sonucu çıktığından şüphelenilen yangın nedeniyle en az 33 kişi yaşamını yitirdi, yaklaşık 40 kişi de yaralandı.

Yerel medyada yer alan haberlere göre Perşembe yerel saatle 10:30’da Kyoto Animation Şirketi’nin stüdyosuna giren bir kişi, etrafa bir sıvı döktü ve ardından sıvıyı ateşe verdi.

NHK televizyonu zanlının binayı ateşe verirken “Geberin” diye bağırdığı, binada yaklaşık 30 kişiden de haber alınamadığını söyledi. Japon basınına göre yangından etkilenen 36 kişi hastanede tedavi altına alındı. Yangın başladığı sırada binada yaklaşık 70 kişi olduğu tahmin ediliyor. Adı açıklanmayan zanlı ise yaralı bir şekilde yakalandı.

BBC Tokyo Muhabiri Rupert Wingfield-Hayes, görgü tanıklarının binada büyük bir patlama duyduklarını, ardından da binanın hızla alevlere teslim olduğunu aktarıyor.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan bir itfaiye sözcüsü “Binada mahsur kalmış kişileri kurtarmaya çalışıyoruz” dedi.


Japonya başbakanı Shinzo Abe yaşananlar hakkında “kelimelerle anlatılamayacak şekilde dehşet verici” ifadelerini kullandı ve hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi.

Olay nasıl meydana geldi?

Perşembe günü yerel saatle 10:30 sularında, 3 katlı binada yangın çıktı. Kurtarma operasyonları hala devam ediyor.

Yerel medyanın aktardıklarına göre, polis, olay mahallinde bıçaklar da buldu.

NHK’den alınan bilgilere göre, şüpheli şahsın, binayı ateşe verirken, “Ölün” diye bağırdığı duyulmuş.

Görgü tanıkarı olayı, güçlü bir patlama sesini takiben, bina alevler içinde kaldı şeklinde açıkladı.

İtfaiyeciler, ilk katı ikinci kata bağlayan merdivenlerde 10 kurbanın cansız bedenlerine ulaştı ve üst katlarda daha fazla kaybın yaşanmış olmasından korkuluyor.

İtfaiye departmanı sözcüsü, AFP’ye, birkaç kişinin daha ikinci kattan kaçmakta başarısız olduğunu söyledi.

Japon yetkililer, kurbanların “ani kalp durması” yaşadıklarını söyledi, bu söylem, Japonya’da genellikle olaylarda hayatını kaybedenlerin olduğu fakat ölümlerin resmen onaylanmadığı durumlarda kullanılıyor.

Şüpheli kim?

Son alınan bilgilere göre, şüpheli eski bir çalışan değil, ve stüdyo ile belirgin bir bağlantısı bulunmuyor.

Japon gazetelerinden alınan bilgilere göre, şüpheli yangını başlattıktan sonra yakındaki bir istasyona doğru koşmaya başlamış ancak takılarak yere düşmüş.

Bazı bilgilere göre ise, şüpheli Kyoto Animasyon çalışanları tarafından kovalanmış.

Yakınlarda yaşayan 59 yaşındaki bir görgü tanığı, Kyodo haber ajansına “saçı tutuşmuş bir kişinin yerde yattığını ve kanlı ayak izleri gördüğünü” anlattı. NHK yayıncısının aktaradığına göre, şüpheli yaralı olarak hastaneye kaldırldığı için, polis henüz şüphelinin sorgusuna başlayamadı.Stüdyo hakkında neler biliyoruz?

KyoAni olarak da bilinen Kyoto Animasyon, 1981 yılında kuruldu ve “K-On” ve “Suzumiya Haruhi no Yuuutsu” gibi popüler serilerin yapımına imza attı.

Çalışanlarına kare başına ödeme yapan ve bu yüzden işçi hakları savunucuları tarafından eleştirilen çoğu animasyon şirketinin aksine çalışanlarına düzenli maaş veren KyoAni, Violet Evergarden dizisini dünya çapında yayınlaması için Netflix’le anlaşmıştı.

Yangının ardından sosyal medya kullanıcıları, sevdikleri KyoAni karakterlerinin çizimleriyle başsağlığı dileklerini paylaştı.

Stüdyo’nun yapmış olduğu çalışmalardan bazıları

1-) Violet Evergarden

Konu: Telasis kıtasının büyük savaş sonunda Kuzey ve Güney olmak üzere ikiye bölünmesinin ardından dört yıl geçmiştir ve insanlar yeni bir jenerasyona merhaba demektedirler. Savaş zamanında “silah” olarak kullanılmış olan Violet Evergarden isimli genç kız kendine yeni bir hayat kurmak üzere CH Posta Servisi’nde çalışmaya başlamıştır. Orada insanların duygularını sözlere çevirip ileten Auto Memories Doll’lerin yaptığı işten çok etkilenir ve yolculuğuna bir Auto Memories Doll olarak başlar. Bu yolda pek çok insanın duygularıyla ve sevginin farklı şekilleriyle karşılaşan Violet’ın amacı savaş meydanında duyup unutamadığı birtakım sözlerin anlamını çözmektir. Bu sözler onun için herkesten ama herkesten önemli birinin ağzından dökülmüşlerdir ancak Violet henüz ne anlama geldiklerini bilmemektedir. 

2-) Koe no Katachi

Konu: Sıkıntısını başka şeylerden çıkarmaya meraklı Shouya Ishida, bu sefer sert kayaya çarptı…Ishida, okula yeni nakil olmuş Shouko Nishimiya’yı zorbalığının hedefi hâline getirir. Shouko’ysa… sağır.Sonucunu düşünmeksizin buna devem eden Ishida, Shouko’nun okuldan ayrılmasının ardından aynı duruma kendisi düşer.Yanlışlarını düzeltmeye niyetli Ishida, 5 yıl sonra Shouko’yla tekrar karşılaşır.Bu genç adamın kurtuluşa giden hikâyesi başlıyor…

Bir cevap yazın


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/anivizyo/public_html/wp-includes/functions.php on line 4609